Jak se pozná diabetická noha?

Diabetická neboli cukrovkářská noha sužuje diabetiky, v menší míře pacienty s ulcerací, gangrénou nebo po amputaci dolní končetiny. Víte, jak vypadá a co se s ní dá dělat? Poradíme i s prevencí. 

U pacientů s diagnosou diabetes mellitus (cukrovka) je vysoké riziko postižení dolních končetin, tzv. syndrom diabetické nohy. Hlavními příčinami změn na nohou diabetiků je NEUROPATIE (poškození nervového systému dolních končetin)  a ANGIOPATIE (poškození cév).

Vzniká kvůli vysoké hladině cukru v krvi a špatnému krevnímu oběhu, ale i vlivem poruch nervů a celkovému oslabení imunity vlivem cukrovky. Jedno spěje k druhému.

Tento syndrom je nebezpečný. Týká se zhruba 25 % cukrovkářů a až pětina nemocných s diabetem má riziko, že se u nich jednou rozvine. Pacient se někdy musí kvůli diabetické noze hospitalizovat a v krajních případech nezbývá lékaři nic jiného než přistoupit k amputaci. 

U špatně prokrvené tkáně je nebezpečné to, že je náchylná na poranění. Stačí drobný kamínek v botě nebo oděrka a nepříjemnost je na světě. Takto postižené ztrácí schopnost se zhojit. Rána proto může zůstat otevřená v podobě vředů.

Jak poznat diabetickou nohu

Jaké jsou nejčastějjší projevy diabetické nohy?

  • Projevuje se od kotníku dolů. 

  • Poškození se může objevit na prstech i ploskách nohy. 

  • Dostavuje se ztráta citlivosti na dotek, necítíte teplotní změny. Máte bolesti nohou.

  • Nohy pálí nebo brní.

  • Ochabování svalů.

Asi nejvýraznějším projevem diabetické nohy je narušení a změna kůže.  Snížená potivost nohou způsobuje následné vysychání a praskání pokožky. Kůže rohovatí (tzv. hyperkeratóza). Kromě změny vzhledu se často přidruží obtíže jako plíseň. Organismus si neumí poradit s poškozením, takže se vám snadněji tvoří a přetrvávají různé otlaky, oděrky a puchýřky, které přechází do bolestivých vředů. 

Právě vředy představují největší problém. Nezůstávají jen na povrchu, ale jdou do hloubky. Umírající tkáň se může rozšířit až směrem ke kosti, ale i do ní. 

Mění se i těžiště a tlak, jaký na chodidlo během chůze vyvíjíte. Kvůli poruše nervů v oblasti se vám může zbortit klenba nebo se přidruží další bolesti nohou, například deformace prstů (kladívkové prsty, vybočené palce a podobně).

Diabetická noha s ulcerací

Změny na nohou diabetiků často vedou k vývoji diabetického vředu (ulcerace), ke kterému dochází buď mechanickým poraněním, nebo vysokým lokáním tlakem v daném místě (nevhodná obuv, zapadlý kamínek v obuvi, zakopnutí apod.). V případě, že se ulcerace včas neléčí, dochází k odumírání zasažených tkání   (gangréna), často s následnou nutností amputace postižené části dolní končetiny.

Diabetická noha s gangrénou

Hlavní příčiny amputací nohou u diabetiků je nesprávná péče o nohy a také nevhodná obuv (až v 80 % příčinou ulcerací).

Jak se léčit

Jelikož jde o součást většího problému, s diabetickou nohou musíte za lékařem. Neotálejte a vyhledejte ho co nejdřív. 

Doktor vás prohlédne a zjistí, jak moc závažné poškození je. Na základě toho určí léčbu. V první řadě je důležité dbát na stanovenou léčbu cukrovky. Tu sice nařídí váš lékař, ale je na vás, abyste důsledně dodržovali, co máte. Kromě toho se může přistoupit i na léčbu vysokého cholesterolu a dalších potíží, které způsobují problémy s krevním oběhem.

Dále se aplikují následující terapeutické postupy:

  • Lokální léčba rány – odstraní se odumřelá tkáň, zaléčí infekce atd.

  • Podpoří se prokrvení dolních končetin – chirurgicky, pomocí léků.

  • Odlehčí se končetině – zde je klíčové zvolit vhodnou obuv, případně i ortézy.

Lékař vám pravděpodobně doporučí nosit zdravotní ortopedickou obuv. Ta poskytuje dostatek místa pro nohu a minimalizuje riziko otlaků a puchýřů, ke kterým dochází vlivem špatně zvolených bot. Jestli vás trápí otoky nohou, zkuste si, než se dostanete k lékaři, ulevit doma, podívejte se na náš článek Co pomáhá na oteklé nohy

Počítejte s tím, že aby lékař zamezil zhoršení vředu a oděrek, aplikuje krytí. To se provádí v podobě gelů nebo dezinfekcí. Přípravek má za úkol urychlit zacelení rány a zároveň ji ochránit před zhoršením. 

Nezapomeňte na prevenci

Jak zabránit tomu, aby se vám diabetická noha zhoršila? 

  • Noste kvalitní, zdravotní obuv, která nebude tlačit na chodidla. Jinak hrozí vznik nehojících se puchýřů a otlaků. Obuv si dezinfikujte – předejdete tak plísním.

  • Nechoďte bosí, a to ani doma.

  • Dávejte si pozor na zranění nohou. Prohlížejte si chodidla, třeba i pomocí zrcátka. Jakmile se objeví oděrka, je nutné situaci řešit. To samé platí i plísních, jakmile se objeví, ihned nanášejte antimykotické krémy.

  • Dbejte na hygienu nohou, používejte šetrné přípravky a chodidla vždy pečlivě osušte, včetně míst mezi prsty. Denně nanášejte hydratační krém.

  • Nehty mějte krátce a narovno zastřižené.

Jaká je nevhodná obuv pro diabetiky?

  • Obuv s pruženkami na nártu
  • Úzká nebo také špičatá obuv
  • Obuv s vysokými podpatky
  • Lodičky, baleríny nebo barefoot
  • Otevřené typy obuvi (nazouváky, sandály...)

Jaká obuv je pro diabetiky vhodná?

Obuv pro diabetiky by měla splňovat následující požadavky:

  • Dostatečná šířka (nohy diabetiků jsou většinou o 1 – 2 cm širší v oblasti prstních kloubů než u nediabetiků)
  • Dostatečná délka (prstní nadměrek cca 1 cm)
  • Kožený svršek bez funkčních švů na nártu (nárt z 1 dílce)
  • Textilní podšívky s antibakteriální úpravou (nevhodné jsou vlasové podšívky)
  • Bandážované límečky (horní obvodový okraj obuvi)
  • Tvarovaná vkládací stélka bez „srdíčka“ (podpory příčné klenby) nebo jiných korekčních prvků, které by mohly způsobovat vysoké lokální tlaky na plosku nohy
  • Podešev s protiskluzem
  • Nízký odpružený podpatek (max. 2,5 cm)

Vytvořili jsme pro vás kategorii, ve které naleznete vhodnou zdravotní obuv pro diabetiky:

Nejlepší zdravotní obuv

Pánské zdravotní polobotky Dr. Orto
Dámské zdravotní sandály Axel

Černé zdravotní polobotky Axel

Článek byl vytvořen ve spolupráci s odborníkem Ing. Jana Vašková

Zabývám se dlouhodobě zdravotně nezávadným obouváním, v minulosti jsem dělala vývoj speciální ortopedické obuvi, profylaktické obuvi pro diabetiky a ortopedických stélek. Provozuji podiatrickou poradnu ve Zlíně, tzn. podiatrické vyšetření a diagnostiku nohou, poradenství ohledně obouvání a cvičení. Dělám preventivní vyšetření nožiček dětí v mateřských a základních školách, kde s dětmi i cvičím skupinová cvičení ke správnému vývoji nohou a pohybového aparátu. Podobně pracuji i s diabetiky. V současné době pracuji jako podiatr a instruktor zdravotní tělesné výchovy a školitel prodejního a zdravotnického personálu v oblasti obuvi a podiatrie.

Web: http://prozdravenohy.cz/