Nemoc DNA: Jaké jsou příznaky, příčiny, prevence, a co léčba?
Datum napsání: 05 / 01 / 2024Onemocnění DNA, pakostnice (arthritis uratica), ale onemocnění známé také jako nemoc králů, je typ artritidy spojený s metabolickými poruchami, který postihuje klouby a projevuje se velmi silnou bolestí a otokem některých kloubů. Náš článek vám poskytne informace o tom, co způsobuje onemocnění DNA, jaký je přístup k prevenci a jak by měl být přizpůsoben život s touto diagnózou.
Co je to onemocnění DNA?
DNA, též nazývaná jako nemoc králů, představuje zánětlivé onemocnění, které vzniká v důsledku zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi (hyperurikémie) a současně se projevuje nadměrným hromaděním krystalů této kyseliny v kloubech a dalších tkáních těla.
Tento jev se obvykle vyskytuje především v důsledku dlouhodobého vysokého přísunu purinů do organismu, což jsou látky zodpovědné za tvorbu kyseliny močové. Kromě toho může být způsoben zvýšenou produkcí kyseliny močové, například v důsledku rozpadu buněk při maligních onemocněních, nebo nedostatečným vylučováním této látky, což často souvisí s chronickou ledvinovou nedostatečností.
Puriny se převážně nacházejí v potravinách bohatých na bílkoviny, jako je červené maso, mořské plody a nebo vnitřnosti. K rozvoji onemocnění přispívá také nadměrná konzumace alkoholu, který má schopnost snižovat vylučování kyseliny močové ledvinami. Onemocnění také často souvisí s dalšími zdravotními komplikacemi, jako jsou anémie, lupénka, selhání ledvin, transplantace orgánů, a v téměř 75 % případů je spojeno s metabolickým syndromem (obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoký cholesterol).
Výskyt onemocnění DNA je častější u mužů, avšak nevynechává ani ženy, a zvyšuje se s postupujícím věkem.
Jaké jsou příčiny?
Onemocnění může být dědičné. Až u 60 % pacientů se uvádí, že většinou nemoc postihuje také jejich příbuzné. Dále může být onemocnění způsobené nezdravým životním stylem.
Rizikové faktory, které mohou způsobovat onemocnění DNA, jsou:
- Nadměrný příjem potravin, které jsou bohaté na bílkoviny a obsahují puriny.
- Nadměrná konzumace alkoholu.
- Nedostatečný pitný režim.
- Nedostatek pohybu.
- Dlouhodobé užívání některých léků neboli diuretik.
- Terapie maligních onemocnění (chemoterapie a léčba ozářením).
- Ledvinová nedostatečnost.
- Genetické faktory.
- Věk a pohlaví.
Nejčastěji se onemocnění vyskytuje u mužů ve středním věku, i když může postihnout kohokoliv a kdykoliv.
Jaké jsou příznaky?
Jedním z výrazných projevů tohoto onemocnění jsou velmi silné bolesti nohou a otoky postižených kloubů.
Příznaky onemocnění jsou charakterizovány především v noci, a to prudkým začátkem silných bolestí v postiženém kloubu, obvykle to začíná v palci na noze. Bolesti se mohou vyskytnout také na rukou, v oblasti kotníků, ale také na kolenou.
Další příznaky zahrnují:
- otoky a oteklé nohy,
- silné zarudnutí a citlivost postižené oblasti na dotek,
- postižená oblast a pokožka na něm je lesklá a napnutá,
- omezený rozsah pohybu, není možné s klouby normálně pohybovat.
Po několika dnech až i týdnech dojde k ústupu bolesti a také otoku, ale samotné onemocnění přetrvává dál.
V případě neléčené DNY se příznaky opakují v pravidelných intervalech, někdy i po měsících či letech. Tyto ataky mohou být doprovázeny zvýšenou teplotou nebo horečkou, zimnicí, únavou, a také celkovou schváceností, což signalizuje přechod nemoci do chronického stádia.
Méně často se může objevit ledvinová kolika spojená s tvorbou urátových kamenů. V pokročilém stadiu již dochází k viditelnému ukládání urátů v oblasti kloubů a ke vzniku tzv. tofů, což jsou měkké boule v okolí drobných kloubů, především na rukou.
Prevence onemocnění DNA
Prevence onemocnění DNA zahrnuje úpravu životního stylu a stravovacích návyků. Důležité je omezit konzumaci potravin obsahující vysoké množství purinů, jako jsou maso, ryby a alkohol.
Dodržování vyvážené stravy, dostatek tekutin a pravidelná fyzická aktivita mohou přispět k rozšíření ještě lepší a účinnější prevence. Dále se doporučuje přestat kouřit, a omezit konzumaci alkoholu, především piva. Doporučuje se také snížení tělesné hmotnosti, především v případě, pokud jedinec trpí na obezitu nebo nadváhu.
POTRAVINY | NEVHODNÉ (obsah purinů) | VHODNÉ |
MASO | Mořské plody, mušle a ryby (šprot, sardinky v oleji, pstruh). Vnitřnosti: brzlík, ledvinky, játra, mozeček, dršťky. Uzeniny, játrové paštiky, jitrnice, jelita, zabijačkové polévky. Zvěřina, mladé maso telecí. | Malé porce, vařené, dušené libové nebo vepřové maso, králík občas drůbež. Omezeně sladkovodní ryby bez kůže (kapr, štika) nebo treska, tuňák, losos. |
MLÉKO A MLÉČNÉ VÝROBKY | Zrající, uzené a plísňové sýry. | Mléko (sladké, zakysané), tvaroh jogurty, brynza, sýry tavené a tvrdé. |
OVOCE | Fíky | Třešně (10-20 třešní denně), jablko, jahody, hruška, bobulové ovoce, broskve, meruňky, mandarinky, ananas, banány, švestky, pomeranče. |
ZELENINA | Špenát, chřest nebo rebarbora, červená řepa, česnek, sója. | Celer, cuketa, baklažán, cibule, brambory, zelené fazolky, rajčata, zelí, pórek, ředkvička, mrkev, sója, paprika, kedlubny, okurky, avokádo, listová zelenina. |
LUŠTĚNINY | Čočka, hrách | V omezeném množství fazole. |
KOŘENÍ A DOCHUCOVADLA | Masové kostky, ostré koření: pepř, chilli, křen, Maggi, sójová omáčka. | Kmín, kopr, zelená petrželka, majoránka, pažitka, jalovec, hřebíček, tymián, oregano, kořenová zelenina. |
NÁPOJE | Silné kakao nebo černý čaj, čokoláda, zrnková káva, alkoholické nápoje - pivo (i nealkoholické). | Čaj, minerální vody, ovocné šťávy, džusy. |
SLADKÁ JÍDLA | Čokoláda, marcipán, fruktózový sirup. | Piškotová a třená těsta, tvarohové a ovocné moučníky. |
DALŠÍ | Brambory, těstoviny, rostlinné tuky a omezeně cereálie, houby a vejce. |
Jak probíhá léčba?
Nejdříve je důležitá diagnóza a stanovení hladiny kyseliny močové v krvi. Kromě toho je také nutné vyšetřit nález v oblasti postiženého kloubu, a je vhodné rozšířit diagnostiku o rentgenové vyšetření postiženého kloubu a ultrazvukové vyšetření močového ústrojí.
Standardem léčby je striktní dodržování diety a úprava životního stylu. Zejména se doporučuje zvýšení pohybové aktivity a omezení konzumace alkoholu.
V léčebném režimu jsou často zařazeny léky, které cílí na snížení bolesti kloubů a potlačení zánětu, jako jsou nesteroidní antirevmatika neboli NSAID (například Ibuprofen, Diklofenac, Nimesulid a podobně). Dále se předepisují léky, které ovlivňují tvorbu kyseliny močové, jako jsou Purinol či Febuxostat.
K léčbě akutních záchvatů se často využívá specifický lék nazývaný kolchicin. V případě, že onemocnění postoupí do chronické fáze s tvorbou tzv. tofů (měkké boule v oblasti kloubů) a vznikem deformit kloubů, je vhodné do léčby zahrnout ortopeda, který se stane důležitým specialistou v léčbě tohoto pokročilého stadia onemocnění.
V kontextu tohoto onemocnění může zdravotní obuv nebo speciální ortopedická obuv přinášet několik výhod a být užitečnou součástí celkové péče. Zdravotní ortopedická obuv je navržena tak aby poskytovala správnou podporu a tlumení nárazů, což může pomoci zmírnit tlak na postižených a bolestivých kloubech. Obuv také ulehčí pohyb a samotnou chůzi. Správná obuv je mimo to, pohodlná a komfortní, a je anatomicky přizpůsobena potřebám každého jedince.
Onemocnění DNA může být obtížné, ale s vhodnou léčbou a změnami životního stylu je možné ovládat symptomy a vést plnohodnotný život. Prevence hraje klíčovou roli, a proto je důležité být informován o správných stravovacích návycích a životním stylu, které mohou pomoci minimalizovat riziko vzniku DNY.
Zdroj: ikem.cz, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, cdc.gov, niams.nih.gov.