Bolesti nohou
Nenechte bolest nohou, aby vám kazila náladu a ztrpčovala život. Přinášíme popis nejčastějších problémů s nohami a chodidly. Zjistěte, jak se jich účinně zbavit a zajistit, aby se už nikdy znovu neobjevily.
Bolest nohou je závažný problém. Způsobuje nepříjemné pocity a nedovolí nám, abychom se naplno věnovali sobě a svým blízkým. V některých případech nás dokonce varuje před závažnými zdravotními komplikacemi.
V následujícím textu jsme pro vás shromáždili všechny důležité informace o bolestech nohou. Podíváme se společně na to, jak který problém odhalit a o co se vlastně jedná. V další části článku poradíme, co se s tím dá dělat a přidáme i tipy od odborníků.
Jaká obuv vám pomůže předcházet bolesti nohou?
Výběr správné obuvi je klíčový pro prevenci bolestí nohou. Zdravotní obuv by měla být pohodlná, stabilní a přizpůsobivá noze. Zvolte obuv s dostatečným prostorem pro prsty, aby se mohly pohybovat a nebyly stlačeny. Při výběru bot je také důležité dbát na správnou velikost, protože příliš malé boty mohou způsobit tlak a deformaci nohy, zatímco příliš velké boty mohou vést k nestabilitě nohy.
Dámské zdravotní boty
Podívejte se níže na přehled nejprodávanější zdravotní obuvi pro ženy.
Pánské zdravotní boty
Podívejte se níže na přehled nejprodávanější zdravotní obuvi pro muže.
Jaké bolesti nohou můžete řešit?
Ploché nohy
Ploché nohy podle ortopedů trápí až 80 % populace. Ztěžují chůzi. Navíc často vedou k bolestem zad a kuřím okám.
Jak to řešit?
Ploché nohy u děti jsou běžné a řešíme je kotníkovými botami s pevnou podrážkou a patou, které podpoří zdravý vývoj klenby. U dospívajících a starších je důležité myslet na důkladnou hygienu, cviky a kvalitní obuv. Pokud vás ploché nohy trápí, pomůže ortoped.
Co o tomto problémů říkají odborníci a jak ho rozpoznat včas najdete v našem článku Jak poznat ploché nohy.
Podívejte se do naší kategorie Dámské boty pro ploché nohy.
Vbočený palec
Vbočený palec neboli hallux valgus je bolestivá deformace prstů nohy, která vzniká změnou osy palce. Ač jde o vadu genetickou, její projevy uspíší nadváha nebo špatná obuv.
Jak to řešit?
Tato bolestivá deformace vyžaduje zdravotnickou obuv, která poskytuje dostatek místa pro prsty a chodidlo v přirozené poloze. Pomohou také ortopedické vložky, případně chůze naboso, dále masáže a koupele nohou. U závažných případů se přistupuje k operaci. Stav konzultujte s odborníkem.
Jak se tento problém projevuje a jak ho poznáte si přečtěte v našem článku Vbočený palec.
Podívejte se do naší kategorie:
Bolest chodidla
Bolest chodidla se objevuje na různých místech. Zatímco někoho bolí při došlapu celé chodidlo, jiným se koncentruje bolest v patě nebo prstech. Tento problém se časem zhoršuje. Začněte ho včas řešit.
Co stojí za tímto problémem? Špatná obuv, zranění, zánět v kostech, v některých případech dokonce revmatická artritida. Jestli pociťujete také pálení, svědění či necitlivost, máte nejspíš zasažené nervy v dané oblasti.
Jak to řešit?
V případě, že bolest přetrvává, dojděte si k lékaři na vyšetření. Revmatické onemocnění je potřeba diagnostikovat co nejdříve. Pokud jde o důsledek přetěžování nebo zranění, stanoví postup léčby. Často se doporučují masáže a postupná mobilizace. Dejte si pozor na obuv, i špatně padnoucí boty mohou být příčinou, zejména během sportu.
Přečtěte si další poznatky o bolestech chodidel.
Oteklé nohy
Oteklé nohy neboli edém způsobuje nadbytek tekutin, které zůstávají v postižených tkáních. Kromě nohou otékají chodidla, kotníky, někdy i ruce. S oteklými nohami se potýkají těhotné ženy a lidé s nadváhou. Může jít o důsledek užívání některých léků. Pozor, otokem se ohlašuje také infekce, krevní sraženina, porucha srdce, ledvin nebo jater.
Jak to řešit?
Tento problém většinou odezní sám od sebe. Pokud ne, navštivte lékaře. Může se jednat o reakci těla na závažný problém. Ulevíte si nošením zdravotnické obuvi, která je dostatečně prostorná a neškrtí v postižené oblasti.
Více si přečtěte zde.
Podívejte se do naší kategorie:
Diabetická noha
Syndrom diabetické nohy je komplikace, se kterou se potýkají zejména cukrovkáři. Diabetes ničí nervy a citlivost v končetinách. A jelikož nic necítíme, nedokážeme si ohlídat, zda nedochází k otlakům nebo odřeninám. Někdy se v kůži samovolně objeví prasklinky. A protože diabetes zároveň způsobuje poruchy krevního oběhu, vzniklá zranění se hojí jen těžko. Do rány se může dostat infekce a sněť. Diabetická noha je proto častou příčinou amputací v České republice.
Jak to řešit?
Svůj stav konzultujte s lékařem. Dbejte na důkladnou hygienu a péči o nohy. Nedoporučuje se chodit naboso nebo bez ponožek. Ponožky i boty byste měli nosit neustále, ideálně i když jste uvnitř. Kupte si bezešvé ponožky a speciální silonové punčochy. Zdravotnická obuv poskytne dostatek prostoru pro palce, ochranu a pohodlí. Někdy je potřeba koupit nadrozměrnou obuv. Vyhněte se vinylovým a plastovým botám, nejsou elastické.
Přečtěte si další informace o diabetické noze.
Podívejte se do naší kategorie:
Patní ostruha
Calcarcalcanei, patní ostruha, ostruha patní kosti. Jedná se o kostní výrůstek na vnitřní straně plochy nohy. Někdy se objevuje na zadní straně patní kosti, tam kde jsou úpony Achillovy šlachy. Projevuje se bolestí paty, vystřelující bolestí do chodidla nebo Achillovky, dále otokem a začervenáním paty.
Patní ostruha vzniká kvůli ischemickému zánětu v oblasti, který si přivodíme nadměrným zatěžováním vaziv. Vaziva se nestíhají obnovovat. A tak se tělo snaží oblast ochránit tak, že na místě vytvoří kostěný výběžek.
Jak to řešit?
Nepřehánějte to s pohybem. Noste vhodnou obuv, která má dostatek místa pro prsty, pružné podešve a měkkou stélku. Takový komfort nabídne pouze zdravotnická obuv. Je na místě vyhledat lékaře, patní ostruha může vznikat i kvůli revmatickým onemocněním.
Další podrobnosti naleznete v článku, jak zamezit bolestem patní ostruhy.
Ischemická choroba dolních končetin
Ischemická choroba dolních končetin (ICHDK) znamená špatné prokrvení dolních končetin. ICHDK způsobuje špatná průchodnost tepen, zejména ateroskleróza. Hrozí nejen jejich ucpání, ale i vznik krevních sraženin.
Rizikové faktory jsou vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, cukrovka nebo kouření. Rizikoví jsou zejména lidé s nadváhou. Choroba se projevuje bolestí v lýtku a stehně, ztrátou ochlupení, chladem v končetinách. V posledním stádiu začne tkáň odumírat, objeví se sněť, vředy a je potřeba přistoupit k amputaci.
Jak to řešit?
Lékař zvolí vhodný druh terapie pro obnovu průchodnosti tepen. Někdy je potřeba chirurgický zákrok jako například rekonstrukce tepen. Důležité je odstranit rizikové faktory a dodržovat přísná hygienická pravidla. K tomu patří i obuv z nepromokavých materiálů, která poskytuje dostatek pohodlí, dokonale padne a nikde netlačí. Nohy udržujte v suchu a v teple.
Pokud máte problémy, přečtěte si článek o ischemické chorobě končetin a následně se poraďte s lékařem.
Žilní trombóza
Žilní trombózu rozlišujeme povrchovou a hlubokou. Zatímco povrchová není životu nebezpečná, u hluboké je na místě lékařský zásah. Při žilní trombóze vzniká krevní sraženina. Ta způsobuje embolii, během které se ucpe tepna vyživující srdce nebo plíce.
Projevuje se ztrátou vědomí, dušností, bolestí na hrudi a otokem. Mezi rizikové faktory patří nedostatek pohybu a sedavé zaměstnání, dlouhodobé sezení, užívání hormonální antikoncepce, těhotenství, obezita, kouření a krevní onemocnění.
Jak to řešit?
Lékař předepíše léky na ředění krve. Klíčová je prevence, především zdravý životní styl. Na dlouhé cesty nebo dlouhodobé sezení je vhodné nosit kompresní punčochy. Vyhýbejte se botám, které nohu škrtí a zhoršují krevní oběh.
Další informace najdete v tomto článku.
Kuří oko na noze
Kuří oko na noze je bolestivý kožní útvar, který vzniká kvůli dlouhodobému tlaku na kůži. To znamená, že na vině je zejména nesprávná obuv. Nejčastěji na něj trpí lidé, které nosí úzké nebo špičaté boty. Kuří oko bolí proto, že tlačí na kost. Tvoří se na prstech nohou, na patách, ale i mezi prsty.
Jak to řešit?
Neodstraňujte ho násilím, vyhledejte odborníka. Pomohou náplastí na kuří oka, speciální masti a obklady na změkčení výrůstku. Preventivně odstraňujte zatvrdlou kůži na nohách, choďte na pedikúru. Nenoste těsné boty. Pořiďte si kvalitní obuv, která ne dostatečně prostorná a prsty nijak netlačí.
Další podrobnosti naleznete v článku, jak na kuří oko.
Propadlá klenba nohy
Propadlá klenba nohy ohrožuje snad každého moderní člověk. Jde o deformitu, kdy klesne příčná nebo podélná nožní klenba, případně kdy klesnou obě současně.
Jak to řešit?
Léčbu stanoví ortoped. Jelikož je včasný zásah klíčový, s návštěvou lékaře neotálejte.
Pokud chcete získat více informací, najdete v tomto článku.
Podívejte se do naší kategorie Dámské boty pro ploché nohy.
Těžké a unavené nohy
Těžké a unavené nohy jsou nepříjemný stav, při kterém člověk v nohách vnímá pocity tíhy, únavy a často i bolesti nohou. Tyto nepříjemné pocity mohou být také spojeny s otoky, ztuhlostí, bolestí nebo pocitem mravenčení. Pocity těžkých nohou se obvykle zhoršují spíše večer, avšak u některých pacientů se mohou objevit i po probuzení. Těžké a unavené nohy mohou vznikat v důsledku i dalších onemocnění jako jsou například chronická žilní nedostatečnost (CVI), onemocnění periferních tepen (PAD), křečové žíly nebo žilní trombóza.
Jak to řešit?
Pokud se setkáte s pocitem těžkých a unavených nohou, můžete podniknout několik kroků, abyste si ulevili. Zařaďte do svého života pravidelné cvičení a protahování nohou, noste kvalitní zdravotní obuv a vyvarujte se těsnému oblečení, především v oblasti nohou (ponožky, punčochy). Do svého života zařaďte otužování a dopřejte si dostatečný odpočinek. Při rychlé úlevě můžete použít gely a krémy přímo určené na těžké nohy. Nanášejte je vychlazené, úleva bude ještě výraznější. Pokud problémy a nepříjemné pocity přetrvávají, objevují se pravidelně nebo jsou bolesti špatně snesitelné, nebojte se kontaktovat lékaře. Existují situace, kdy může jít o závažnější problém.
V článku Těžké a unavené nohy naleznete další informace.
Bolest nohou v noci
Bolesti nohou v noci jsou velmi rušivé a umí narušit kvalitu spánku a každodenní život pacienta. Existuje několik možných příčin, proč se to děje. Jedním z nejčastějších problémů jsou křeče svalů, které jsou způsobeny dehydratací nebo nadměrnou fyzickou zátěží. Další příčinou je neuropatie (poškození nervů), artritida, křečové žíly, DNA nebo PAD neboli onemocnění periferních tepen.
Jak to řešit?
Pokud vám bolest nohou v noci negativně ovlivňuje váš spánek a každodenní život, obraťte se na svého lékaře, který určí diagnózu a stanoví léčebný plán, ve kterém mohou být zahrnuty podpůrné léčebné procesy jako je fyzioterapie, změny životního stylu nebo předepsání léků na zmírnění bolesti.
V článku Bolest nohou v noci se dozvíte více informací.
Křečové žíly
Křečové žíly, známé také jako varixy, patří mezi civilizační onemocnění. Jedná se o žíly, které jsou nateklé, zvětšené a jsou výrazně vystupující na povrch kůže. Na první pohled působí vypouklým a zkrouceným dojmem, a jejich barva je od tmavě fialové až po modrou. Křečové žíly se obvykle vyvíjejí postupně a ze začátku nezpůsobují žádné bolesti. Poté mohou způsobovat bolesti nohou, nepříjemné otoky, svalové křeče, svědění nebo zbarvení a zhrubnutí kůže.
Jak to řešit?
Jakmile si všimnete některých z příznaků křečových žil, obraťte se na lékaře, který navrhne případnou vhodnou léčbu. Ta je závislá na stádiu nemoci. Nejprve léčba začíná pomocí kompresních punčoch nebo lymfatických masáží. Na akutní obtíže jsou již potřeba léky nebo gely pro zklidnění.
V tomto článku jsme se věnovali problému křečových žil více podrobně.
Syndrom neklidných nohou (RLS)
Syndrom neklidných nohou (RLS), známý také jako Restless Legs Syndrome je neurologické onemocnění postihující 5 až 10 % evropské populace. Toto onemocnění se projevuje nutkáním pohybovat dolními končetinami, přičemž nepříjemné pocity obvykle vznikají večer a také v noci. To může vést k poruchám spánku a výraznému zhoršení celkové kvality života. Nejčastějšími příznaky je nutkání nohou k pohybu, svědění, pocity napětí a tahání v nohách, bolesti nohou a chodidel nebo oteklé nohy.
Jak to řešit?
Syndrom neklidných nohou je obecně celoživotní stav, pro který bohužel stále neexistuje téměř žádná léčba. Existují však léčebné postupy, které zmírňují příznaky. V první řadě je nutná změna životního stylu. Udržujte pravidelný spánkový režim, zařaďte pravidelný pohyb, jezte zdravě a nezapomínejte na doplňky stravy ve formě kyseliny listové, železa nebo hořčíku. Nutné je omezit alkohol, nikotin a také kofein. V neposlední řadě noste kvalitní ortopedickou obuv, která poskytne pohodlí vašim nohám.
O syndromu neklidných nohou (RLS) se dozvíte více v našem článku.
Artritida - bolesti kloubů
Artritida, známá též pod lidovým názvem revma nebo jako revmatoidní artritida, představuje obecný termín pro zánět kloubů. Toto onemocnění je autoimunitní povahy, což znamená, že se jedná o chronickou poruchu imunitního systému, která postihuje klouby, převážně kolena, zápěstí nebo prsty. V důsledku artritidy dochází k postupné degradaci postižené chrupavky a v některých případech může dojít až k úplnému jejímu rozpadu. Přesné příčiny vzniku artritidy zůstávají stále neobjasněné. Artritida může postupovat pomalu a postupně, ale někdy se objeví i náhle. Nejčastější příznaky jsou bolesti nohou, otoky kloubů, načervenalá postižená místa, ranní ztuhlost nebo omezený pohyb.
Jak to řešit?
V případě bolesti kloubů, nohou nebo začínajících otoků je nutné navštívit praktického lékaře, který určí diagnózu. Léčba artritidy může zahrnovat rehabilitace, fyzioterapii nebo léky proti bolesti. V některých případech, kdy je již artritida v pokročilém stadiu je nutné učinit chirurgický zákrok. Nezapomínejte na zdravotní obuv, která má významný vliv na pohodlí a pohyb pacienta s artritidou v nohách.
O Artritidě se dozvíte v tomto článku.
Chronická žilní nedostatečnost (CVI)
Chronická žilní nedostatečnosti (CVI) je stav, při kterém dochází k narušení krevního oběhu v žilách, zejména v dolních končetinách. Je to porucha chlopní v žilách, které nesprávně usměrňují tok krve zpět do srdce. To znamená, že při CVI, žíly ztrácejí schopnost účinně pumpovat krev, což vede ke stagnaci a otokům v nohách. Chronická žilní nedostatečnost může postupovat postupně a příznaky se mohou zhoršovat s časem. Mezi běžné a nejčastější příznaky patří bolesti nohou, těžké a unavené nohy, otoky nebo výskyt hnědé kůže v oblasti kotníků.
Jak to řešit?
Léčba CVI se liší v závislosti na věku, pohlaví a aktuálním zdravotním stavu každého jednotlivce. Léčba může zahrnovat kombinaci léků, kompresní terapie a v konečné fázi i chirurgické zákroky. Nošení kompresních punčoch může pomoci zlepšit průtok krve v nohách a snížit otoky. Nutností je také vhodná zdravotní obuv a pravidelný pohyb. Velmi účinné je také cvičení a zvedání nohou nad úroveň srdce. To podporuje efektivní tok krve z nohou právě směrem k srdci.
O Chronické žilní nedostatečnosti (CVI) si přečtěte více zde.
Onemocnění periferních tepen (PAD)
PAD neboli onemocnění periferních tepen (Peripheral arterial disease) je onemocnění dolních končetin, avšak někdy se může vyskytovat na pažích. Je to stav, při kterém dochází k zúžení nebo ucpání tepen, které přivádějí krev ze srdce do nohou. Tyto zúžené nebo také ucpané tepny snižují průtok krve. Hlavní příčinou je nahromadění tukového plaku v tepnách, což se také označuje jako ateroskleróza. To pak může způsobovat bolesti nohou při chůzi (nazývané také jako klaudikace) a další závažné problémy.
Jak to řešit?
Klíčová je především prevence! Prvním klíčovým krokem je výrazná změna životního stylu. Dalším nezbytným krokem je konzultace s lékařem, který provede diagnostiku a navrhne vhodný léčebný plán. Léčba PAD zahrnuje širokou škálu postupů, které jsou individuálně přizpůsobeny aktuálním potřebám každého pacienta. Onemocnění periferních tepen není možné nijak vyléčit, protože neexistuje žádný účinný lék. Výrazná změna životního stylu může pomoci snížit progresi onemocnění.
O onemocnění periferních tepen se více můžete dozvědět v našem článku.
DNA
DNA, známá též jako "nemoc králů," představuje zánětlivé onemocnění, které vzniká v důsledku zvýšené koncentrace kyseliny močové v krvi (hyperurikémie) a současně se projevuje nadměrným hromaděním krystalů této kyseliny v kloubech a dalších tkáních těla. Tento jev obvykle vzniká především v důsledku dlouhodobého vysokého příjmu purinů do organismu, což jsou látky zodpovědné za tvorbu kyseliny močové. Výskyt onemocnění DNA je častější u mužů, ale nevynechává ani ženy, a jeho prevalence se zvyšuje s postupujícím věkem.
Jak to řešit?
Prevence onemocnění DNA zahrnuje úpravu životního stylu a stravovacích návyků. Klíčové je omezit příjem potravin bohatých na puriny. Důležitým prvkem úspěšné prevence je také dodržování vyvážené stravy, dostatečný příjem tekutin a pravidelná fyzická aktivita. Kromě toho je doporučeno přestat kouřit a omezit konzumaci alkoholu, zejména piva. Redukce tělesné hmotnosti je také vhodná, zejména u jedinců trpících obezitou nebo nadváhou. A co léčba? V léčebném režimu jsou často zařazeny léky, které cílí na snížení bolesti kloubů a potlačení zánětu.
Více informací o onemocnění DNA se dozvíte v tomto článku.
- https://www.mayoclinic.org/symptoms/foot-pain/basics/causes/sym-20050792
- https://www.nhs.uk/conditions/oedema/
- https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/preventing-problems/foot-problems
- https://www.healthline.com/health/heel-spurs
- https://www.homolka.cz/nase-oddeleni/11635-kardiovaskularni-program/11635-kardiologie-kar/11697-nase-sluzby/ischemicka-choroba-dolnich-koncetin/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31536205/