Jak poznat ploché nohy? Prevence, léčba a cviky
Datum napsání: 19 / 02 / 2024Cítíte se po chůzi unavení, otékají vám nohy a bolí vás často hlava? Možná za to mohou ploché nohy. Poradíme vám, jak plochou nohu poznáte, jaké jsou příčiny jejího vzniku a doporučíme vhodné cviky.
Jak poznáte plochou nohu
Na ploché nohy trpí podle ortopedů až 80 % lidí. Jak poznáte, že patříte mezi ně? Vnímejte tyto varovné signály:
- nadměrná únava po chůzi
- pocit těžkých lýtek
- otoky nohou
- bolesti zad
- pocit chladu
- kuří oka
- pálení svalů
- trnutí nohou
Diagnóza
Pokud se domníváte, že máte ploché nohy, navštivte ortopeda. Ten vám provede odborné vyšetření a poradí vám, co dál. Díky takzvanému plantoskopu vám zkontroluje nožní klenbu a její rozložení zátěže na špičky, paty a chodidlo.
Příčiny vzniku ploché nohy
Plochá noha může být geneticky vrozenou vadou nebo se k ní dopracujete během života nevhodnou péčí. Mezi příčiny vzniku patří především tyto faktory:
- špatný vývoj způsobený vrozenou plochostí nohy,
- nedostatečná péče o nohy v době dospívání,
- vysoká zátěž vlivem obezity nebo náročného povolání,
- příliš rychlý růst,
- přetěžování při závodním sportu,
- poúrazový stav
- nebo nevhodná obuv.
Ploché nohy u dětí
Do dvou let věku je plochá noha u dětí běžným jevem. Novorozenci mají totiž vnitřní část plosky vyplněnou tukovým polštářem, který postupně zmizí. Klenba nohy se vyvíjí až do předškolního věku. Abyste předešli plochým nohám u dětí i v pozdějším věku, pořiďte jim kotníkové boty s pevnou podrážkou a patou. Vždy by měly být o 10 až 15 mm větší, aby noha měla dostatek prostoru. Pozor si také dejte na případnou nadváhu dítěte. Ta může negativně ovlivnit celkový postoj, kvalitu kloubů a pružnost svalů.
Vhodná prevence
Prevence plochých nohou je jednoduchá, ale musí být pravidelná. Patří do ní hygiena, speciální cviky a kvalitní obuv.
Hygiena
Vhodnou prevencí je dostatečná hygiena a péče o chodidla. Využívejte koupelové soli, pemzu a chladivý gel. Na nohou stojíte velkou část dne, zaslouží si proto pravidelnou péči.
Boty pro ploché nohy
Vyhněte se vysokým podpadkům a úzkým špičkám. Chodidla a prsty potřebují prostor, anatomicky tvarovanou obuv a podrážku, která tlumí nárazy. Vhodné jsou například gumičkové boty, které nohu nestahují a zaručují komfort a pohodlnou chůzi.
Dámská gumičková obuv Rock Spring
Připravili jsme pro vás kategorii, ve které naleznete všechny boty vhodné pro ploché nohy:
Správná chůze
Správný postoj těla vám pomůže od bolesti zad, hlavy, kolenou a prohloubí váš dech. Nejdříve se postavte rovně, ruce nechte spuštěné podél těla, zatáhněte bradu a hlavu vytáhněte nahoru, jakoby vás někdo tahal na temeni hlavy za provázek. Povolte ramena a chodila pevně opřete do země. Ucítíte klouby pod palci a paty, prsty však nechte volně. Vyzkoušejte si, že je dokážete odlepit, aniž by se změnila vaše stabilita. Vydechněte a nadechněte se. Při každém kroku pokládejte nohu rovně a nešlapte směrem k vnitřní straně. Choďte pomalu a přenášejte váhu na vnější část chodidla.
Cviky na ploché nohy
Jednoduché cviky můžete provádět kdykoliv během dne sami doma. Velmi prospěšná je také masáž nohou nebo návštěva fyzioterapeuta.
- Posaďte se rovně na židli a kružte oběma kotníky současně. Nejdříve na jednu stranu, poté na druhou.
- Ve stoje si stoupněte na špičky a položte chodidla zpět na podložku. Několikrát zopakujte. Stoj na špičkách střídejte se stojem na patách.
- Využijte masážní míček. Pomalu ho válejte po chodidle tam a zpět a masírujte celou délku nohy.
- Procvičujte prsty na nohou. Jak? Například tím, že se pomocí nich budete snažit zvednout něco ze země. Může to být tužka nebo kus látky.
- Choďte často bosi v trávě, po kamínkách nebo v lese. Nebojte se, zem je měkčí než se zdá. Nezraníte se.
- Využívejte Kneippův chodník, ve kterém se střídá horká a ledová voda. Tato procedura působí dobře také na prokrvení nohou a lymfatický systém.
Pečujte o nohy pravidelně a s láskou. Odmění se vám jemnou pokožkou a vitalitou, která vás bude provázet celý den.