Propadlá klenba nohy – příznaky, léčba a tipy na vhodnou obuv

Propadlá klenba nohy je nepříjemná diagnóza, která dokáže poznamenat jak váš osobní, tak profesní život. Při včasném zásahu naštěstí máte velkou šanci na vyléčení. O co vlastně jde, jak se tato deformita projevuje a co se s ní dá dělat?

Vývoj nožní klenby

Na nohou stojí celé tělo a díky nim se můžeme i pohybovat. Chodidla jsou anatomicky uzpůsobena tak, že přední část slouží k odrazu a zadní část tlumí nárazy při došlapu. Stát a chodit můžeme díky tomu, že kostra nohy je vyklenuta do podélné a příčné klenby. Optimální tvar nožní klenby je oblouk, který umožňuje dokonalé pružení.

 

Tvar nohou a nožních kleneb i pohybový stereotyp chůze se vytváří do 3. - 4. roku věku dítěte. U mladších dětí jsou chodidla obalena tukovými polštářky, aby se chrupavčitá kostra nohy zátěží nedeformovala a tvar nožní klenby tak ještě není zřetelný.

 

Typy podélné klenby

Typ podélné klenby určuje tvar kostry nohy, kterou drží pohromadě svaly, vazy a šlachy. Díky nim je noha stabilní a dokáže pružit. Tvar podélné klenby a kondice svalů ovlivňují pohybové možnosti daného jedince i stereotyp chůze. Rozlišujeme tři základní typy podélné klenby:

  • Normálně klenutá noha: oblouk klenby je zřetelný a viditelný na otisku chodidla s vyklenutím ve střední části nohy (pod nártem). Taková noha přirozeně pruží.
  • Vysoká klenba (lukovitá noha): oblouk klenby je abnormálně vyklenutý a často je doprovázen vysokým nártem. Na otisku chodidla není kontakt s podložkou ve střední části nohy (pod nártem) a otisk je pouze pod patou a v přední části chodidla. Takové chodidlo je méně ohebné a noha hůř pruží, svaly jsou zkrácené. Přetížení přední části nohy způsobuje pokles příčné klenby, tzv. příčně plochou nohu.
  • Podélně plochá noha: oblouk klenby je snížený, nebo žádný a na otisku chodidla není zřetelný. Noha se v celé ploše dotýká podložky, nepruží, svaly a vazy jsou ochablé.

Vliv příčné klenby

Pohybové stereotypy ovlivňuje nejen tvar podélné nožní klenby, ale také tvar příčné klenby, která zajišťuje pružnost a stabilitu nohy při odrazu. Při dlouhodobém přetížení svalů a vazů v přední části nohy může dojít k poklesu této části, což způsobí její rozšíření a vznik příčně ploché nohy. Tím se ztrácí pružnost a stabilita nohy, což negativně ovlivňuje schopnost odrazu.

Hlavní příčinou poklesu příčné klenby je její přetížení zejména dlouhodobým stáním, chůzí po tvrdých površích (především u lidí s vysokou nohou), jednostranný sport, nevhodná obuv (s vysokými podpatky, úzká špičatá obuv).

Zvýšený tlak pod klouby prstů způsobuje bolest a negativně ovlivňuje způsob chůze. To následně vede k přetížení chrupavek v kolenních a kyčelních kloubech.

Stabilita nohou

Je důležité si uvědomit, že stabilitu nohou a celého těla ovlivňuje postavení paty, která by měla být kolmá k podložce. Pokud jsou svaly oslabené, může dojít k vybočení paty, což způsobuje tzv. funkční plochonoží – pokles kotníků a podélné klenby, a často i vyosení kolen a kyčelních kloubů. 

Zjednodušeně můžeme říct, že lidé s vbočeným (valgosním) postavením pat mívají tzv. nohy do „X“ a lidé s vybočeným (varosním) postavením pat mívají tzv. nohy do „O“.

Aby tělo stálo rovně, musí i paty stát rovně. Toho dosáhneme především cíleným cvičením, kterým posílíme svaly, které zajišťují správné postavení pat, tvar nožní klenby a tím i stabilitu a pružnost nohou.

Výběr obuvi 

Velmi důležitá je i volba vhodné obuvi, kterou volíme podle tvaru a zdravotního stavu nohou a také podle účelu, ke kterému ji budeme používat. 

Obuv by měla vždy padnout na nohu nejen do délky, ale i do šířky, měla by držet nohu v nártu, zajistit dostatek prostoru v prstové části (optimálně s rovnou palcovou hranou, ne úzká a špičatá). Nízký a široký podpatek zajišťuje dobrou stabilitu. 

Čím vyšší je podpatek, tím více se přenáší váha těla z paty na přední část nohy, což přetěžuje příčnou klenbu a zhoršuje stabilitu. To bývá častou příčinou vývoje příčně ploché nohy, vbočených palců (hallux valgus) a deformit prstů (kladívkové, drápkovité nebo přeložené prsty). Nestabilita nohy v oblasti paty podporuje také vznik patní ostruhy.

Problém plochých nohou 

Často je řešen problém plochých nohou, ale dlouhodobé statistiky, které byly získány preventivním podiatrickým vyšetřením nohou české populace ukazují, že klasická podélně plochá noha je poměrně vzácná (u dětí v předškolním a raném školním věku je to pouze 1 – 3 % dětí), mnohem častější je opak ploché nohy – noha vysoká (cca 16 % dětí). 

Skutečným problémem je tzv. funkční plochonoží, které je způsobeno svalovou nerovnováhou, nikoli tvarem kostí nohy. Když je pata vbočená, poklesne i podélná klenba, což může na první pohled vypadat jako podélně plochá noha. Nenechme se tím ale zmást. Když patu narovnáme do kolmé polohy, podélná klenba se opět zvedne. Příčiny a důsledky strukturálně ploché nohy a funkčního plochonoží jsou různé, a proto je třeba k nim přistupovat odlišně, jak při léčbě, tak při výběru obuvi.

Propadlá klenba nohy

Propadlá klenba může být jak podélná, tak i příčná. Jde tedy o deformitu, kdy poklesne příčná nebo podélná nožní klenba, případně kdy klesnou obě. Tento stav je obecně závažnější než pouhá podélně plochá noha, protože ovlivňuje celkovou strukturu chodidla a mechaniku chůze.

Tento stav může způsobit:

  • Nepružnost nohy: Snížená schopnost chodidla absorbovat nárazy.
  • Bolest a únavu: Zvýšená zátěž na svaly a vazy nohou, kotníků a někdy i kolen a zad.
  • Nestabilitu: Může vést k problémům s rovnováhou a správným držením těla.

Propadlá klenba nohy má nejčastěji tyto příčiny:

  • Genetika: Dědičné faktory, podpořené špatnými pohybovými návyky a nevhodnou obuví.
  • Přetížení: Dlouhodobé stání nebo chůze po tvrdých površích.
  • Zranění: Poranění nohy nebo kotníku.
  • Nesprávná obuv: Především obuv s vysokým podpatkem, obuv příliš
    flexibilní, nebo naopak rigidní, obuv bez opatku, nebo s nevhodně tvarovanou
    stélkou (vložkou).

Propadlá klenba nohy se projevuje: 

  • Únavou: Prvním z příznaků propadlé klenby je únava chodidel.
  • Bolestí chodidel: V počátečních stádiích deformace bývá bolest jen mírná, sice pichlavá, ale nemusí nijak závažně omezovat. V případě, že včas nezakročíte, bolest chodidla se stane závažnější a nedovolí vám ani sportovní aktivity nebo dlouhotrvající zátěž.
  • Bolestí zad: Pacienti s propadající se klenbou na obou chodidlech často pociťují bolest v zádech. Klenba se totiž nepropadá na obou nohách stejným tempem, a tak dochází k asymetrickému postavení pánve a špatnému postavení páteře. To se může projevit i bolestí kyčlí nebo kolen.
  • Vbočeným palcem: Tato deformita se ke spadlé klenbě často přidružuje. V tomto článku se dozvíte více informací o vbočeném palci.

Doporučení 

Vždy doporučujeme nejprve provést kompletní podiatrické vyšetření ve stoje i při chůzi. Toto vyšetření pomůže zjistit nejen tvar nožní klenby, ale také funkci nohou. Teprve poté by se měla vybírat vhodná obuv a případně ortopedické stélky. Je také důležité doporučit správné cvičení a vhodné pohybové aktivity.

Protože každá noha je jiná, vyžaduje individuální přístup. Málokdo má obě nohy stejné, jak tvarem, tak funkcí. Toto je důležité mít na paměti například při řešení problémů s koleny nebo kyčlemi, protože mnoho problémů v těchto oblastech může mít původ v nohou (od kotníku dolů).

Prevence

U dětí je důležité neurychlovat vývoj pohybových dovedností. Tzn. nevodit děti za ručičky, pokud ještě sami nejsou schopny chůze a nenutit je do
pohybových aktivit, na které zatím nejsou jejich nohy a svaly připravené. To je důležité zejména u malých dětí. Neměly by příliš dlouho stát, ani chodit, pokud na to nejsou fyzicky zralé. U starších dětí je zase nebezpečím
nadměrný fyzický výkon. Samozřejmě je důležité volit vhodnou obuv. Děti obouváme, až sami začnou chodit. Ne dříve. 

 

U dospělých osob je důležité osvojit si správné pohybové návyky, nohy nepřetěžovat a vybírat si vhodnou obuv. Např. tzv. komfortní nebo zdravotní obuv. Je důležité, aby v obuvi byl dostatek místa na prsty, aby nic
netlačilo, nebo neškrtilo. Podešev i stélka v obuvi by měla být dostatečně pružná. Obuv je možné vybavit ortopedickou vložkou, optimálně po provedení
podiatrického vyšetření, aby mohl být doporučen vhodný typ a tvar.

Připravili jsme pro vás kategorii, ve které naleznete všechny boty vhodné pro ploché nohy:

Dámské boty pro ploché nohy

 

Dobrým cvičením pro prevenci je chůze naboso po pružném nerovném terénu

 

Článek byl vytvořen ve spolupráci s odborníkem Ing. Jana Vašková

Zabývám se dlouhodobě zdravotně nezávadným obouváním, v minulosti jsem dělala vývoj speciální ortopedické obuvi, profylaktické obuvi pro diabetiky a ortopedických stélek. Provozuji podiatrickou poradnu ve Zlíně, tzn. podiatrické vyšetření a diagnostiku nohou, poradenství ohledně obouvání a cvičení. Dělám preventivní vyšetření nožiček dětí v mateřských a základních školách, kde s dětmi i cvičím skupinová cvičení ke správnému vývoji nohou a pohybového aparátu. Podobně pracuji i s diabetiky. V současné době pracuji jako podiatr a instruktor zdravotní tělesné výchovy a školitel prodejního a zdravotnického personálu v oblasti obuvi a podiatrie.

Web: http://prozdravenohy.cz/