Jak měříme výšku podpatku u obuvi?
Výšku podpatku u obuvi je dobré znát, protože konkrétní výška podpatku ovlivňuje nejen vzhled obuvi, ale především pohodlí, komfort a zdraví vašich nohou. V tomto článku se podíváme na to, jak správně změřit výšku podpatku a na co si dát pozor.
Jak správně změřit výšku podpatku?
Správná a dobře padnoucí velikost bot v kombinaci s výškou podpatku ovlivňuje pohodlí a komfort při nošení. Ať už vybíráte dámské lodičky nebo kozačky na zimu, vybírejte pečlivě celou obuv včetně výšky podpatku. Nezapomeňte také brát v potaz vaše zkušenosti s vyššími podpatky, aby byla chůze pohodlná a především bezpečná.
Nejběžnější metodou, jak správně změřit výšku podpatku je měření vzdálenosti od paty obuvi ke spodní straně podrážky neboli podpatku. Tato hodnota udává skutečnou výšku podpatku.
Tento postup měření platí jak pro dámskou obuv, tak i pro pánské modely.
Krok za krokem: Jak správně změřit výšku podpatku?
- Vyberte si konkrétní pár bot, u kterých chcete změřit výšku podpatku. Umístěte botu na rovný a hladký povrch, což minimalizuje možnou chybu při měření.
- Přiložte obyčejné pravítko nebo krejčovský metr k lodičkám. Pravítko by mělo být dostatečně dlouhé, aby dosáhlo od paty obuvi až ke spodní straně podrážky.
- Výšku podpatku vždy musíte měřit pod úhlem 90 stupňů. A proto držte pravítko nebo krejčovský metr rovně, aby bylo měření co možná nejpřesnější.
- Konečná výška podpatku je od podlahy, tedy od podpatku až po patu konkrétní obuvi.
- Podkovičky, které jsou na podpatku se k výšce podpatku nepřipočítávají.
Jaká je ideální výška podpatku?
Ideální výška podpatku se obvykle pohybuje okolo 5 centimetrů, někdy až 7. Naopak maximální výška podpatku dosahuje okolo 9 až 10 centimetrů. U vyšších podpatků preferujte obuv s odpovídající vyšší platformou, aby byla zajištěna rovnováha při chůzi. Podpatky s výškou okolo 10 centimetrů a více jsou jakousi výzvou, avšak odborníci tuto výšku nedoporučují, ať už ze zdravotního hlediska nebo bezpečnosti. Naopak obuv s podpatky okolo 13 cm a výše již nejsou určeny pro normální chůzi, protože se většinou jedná o designové kousky.
Odborníci také tvrdí, že nízké podpatky jsou někdy mnohem více vhodnější než obuv s placatou podrážkou, jako jsou například pantofle nebo zimní boty typu “válenky”. Je to z toho důvodu, že placatá podrážka způsobuje ploché nohy a bolest nohou nebo další deformace.
Význam měření výšky podpatku
Jak již bylo řečeno, správně zvolená výška podpatku spočívá především v pohodlí a zdraví nohou, ale také v estetickém vzhledu. A proto hledejte rovnováhu mezi pohodlím a estetickým vzhledem. Ideální výška podpatku by měla splňovat oba tyto faktory!
Zdraví nohou a pohodlí při nošení: Správná výška podpatku může zcela jistě ovlivnit pohodlí a celkové zdraví nohou. Příliš vysoký podpatek může způsobit nepříjemné bolesti a potíže s klouby či jiné deformace, pokud obuv nosíte častěji. Zatímco zase příliš nízký podpatek může vyvolat problémy s postojem.
Bezpečnost při nošení: Chůze s příliš vysokými podpatky může po nerovném povrchu nebo ve večerních hodinách zvýšit riziko pádu. Vybírejte takovou výšku podpatku, ve které jste si jisti a chůze vám v ní nedělá problém.
Estetický vzhled a design obuvi: Výška podpatku je pro některé důležitá i z hlediska estetického. Různé typy obuvi vypadají jinak a lépe, pokud je podpatek vyšší.
Například dámská společenská obuv vypadá elegantně a dodá šmrnc se středním a vyšším podpatkem. Pánská společenská obuv a také pánské polobotky mají často podpatek nižší, což přidává elegantní a formální mužský vzhled.
Výběr obuvi s vhodnou výškou podpatku není pouze otázkou módy, ale i zdraví. Správná výška podpatku může přispět k celkové spokojenosti a pohodlí při nošení obuvi.